.jpg_19

На мальовничому правому березі Південного Бугу притулилось до крутосхилу село Соломія. На підставі археологічних знахідок можна стверджувати, що люди у цій місцині почали селитися ще до нашої ери - в епоху бронзи. Про це свідчать знайдені тут крем'яна сокира, бронзовий двовушковий кельт та ін. За переказами назва походить від імені дружини солгутівського поміщика графа Мошинського - Соломії, яка заселяла цю місцину кріпаками із навколишніх сіл (нині Бершадського району), зокрема з с.Усті. Так Фещуки, це вихідці з с.Усті. Ще донедавна їх нащадки їздили одні до других на храмові свята чи на гостини.


Існує легенда, про яку розповів М.Цибульський у "Кіро¬воградській правді" 23 жовтня 1999 р. Автор подав розповідь історика Л.П.Любарського з м.Умані про те, що Соломія була позашлюбною донькою графа Фелікса Потоцького. І коли вона відмовилась виходити заміж за капітана-інженера артилерії Леона де Метцеля, творця Софіївського парку, граф вирядив дівчину у невеличкий маєток, що згодом став іменуватись її іменем - Соломія. Проживши самотньо в селі над Бугом, після трагічної кончини Леона де Метцеля, вона в 30-річному віці вийшла заміж за солгутівського поміщика, який довго домагався її руки.


У 1880 році в селі споруджено кладовищенську церкву на честь Покрови Божої Матері. У 1891 році почала діяти школа грамоти. В роки наступу войовничого атеїзму храм у Соломії зруйнували. Нині в селі не має православного храму.


На березі Південного Бугу було три водяних млини, з них зберігся двоповерховий кам'яний, вік якого понад сто років. В дію він приводився гідротурбіною.


У 1928 р. створено об'єднання селян під назвою "Весела нива", а в 1930-му - колгосп "Гуртова праця". Не обминули село суцільна колективізація, голодомор 1932-1933 рр., репресії.


295 соломіївців громили ворогів на фронтах Великої Віт¬чизняної війни, з них 94 загинули в боях. Значна їх частина по¬лягла під час Яссько-Кишинівської операції у 1944 році. У 1949 р. в селі на братській могилі встановлено пам'ятник.


По війні тривалий час Соломія була бригадним селом Солгутівського колгоспу. Багато соломіївців працюють на підприємствах і в установах Гайворона.


Сільську раду утворено у 1991 році. Того ж року Соломія відокремилась від Солгутівського колгоспу. Було утворено КСП "Перемога", нині ПСП "Перемога", яке очолює В.С.Пойда. В ході земельної реформи створено фермерське господарство "Світанок".


Функціонують загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, клуб, бібліотека, ФАП, відділення зв'язку, магазини.
Виявлено поклади мігматитів, каоліну, графіту, марганцю.


У селі народився П.П.Фещук, Герой Соціалістичної Праці, депутат Верховної Ради України двох скликань, Ф.М.Сирота, заслужений працівник сільського господарства України.

__________________

 

/Матеріали взяті із збірки
О.А. Павличука "Край Прибузький"/